What’s even better than strawberry shortcake? Vegan Chocolate Strawberry Shortcake! These shortcakes are a snap to make and will be a hit with the whole crew.
Læs mere - Recipe: Vegan Chocolate Strawberry Shortcake Læs mere12 underlige ting der sker, når din arbejdsplads er fyldt med is
En dag som ansat hos Ben & Jerry's kan være rigtig hård. Vi hænger ud med vores kontorhunde og kan risikere at blive dækket af is - vi arbejder hårdt, og vi har det super sjovt, mens vi gør det. Mange spørger os, hvordan det er at arbejde omringet af is hele dagen, og sandheden er, at det er lidt underligt, lidt vildt og meget lækkert:
-
Item number 1
Pint Sprinten
Selvom vi får tre bøtter dagligt (en ret lækker arbejds-frøns we know), er det altid sprinter-kaos mod fryserne, når der kommer en ny smagsvariant. Desværre er det ikke velset at campere foran kontoret for at være den første.
-
Item number 2
Hold vagt!
Vi gør alt, hvad vi kan for at beskytte vores yndlingsflavours og få dem sikkert gennem dagen. Vi forklæder dem. Vi skriver vores navne på dem. Putter dem i identificerbare poser. Man skal bare ikke lade dem stå på skrivebordet hele dagen, det ender aldrig godt.
-
Item number 3
En Scoop eller to?
Alle vil gerne have is i deres morgenkaffe. Det slår letmælk til enhver tid!
-
Item number 4
Dine venner ved, du har de gode sager
Hver gang dine venner inviterer dig til fest, regner de med, du sørger for isen. Bare lad andre stå for chips og dip, de søde sager sørger du for!
-
Item number 5
Pop-In for is
Og når vennerne lige kommer forbi, ved de, de altid kan regne med at få et lille is-fix.
-
Item number 6
Dine følelser bliver meget voldsomme
Du får meget stærke holdninger til enhver smagsvariant (fordi du har prøvet dem alle sammen. Hver. og. en)
-
Item number 7
Hvor er det nye?
At vente på en ny smagsvariant kan være noget af en kamp. De ansattes ikke-specielt-favorit-smage har det med at hænge ud i vores frysere lidt for længe.
-
Item number 8
Altid en del af en velbalanceret diæt
Du lærer, at is er et godt supplement til enhver frokost. Eller, hvis du glemmer madpakken, er is en ret lækker substitut!
-
Item number 9
Isspisere søges
Nogen gange er det bogstavelig talt dit arbejde at spise is. Fx til photo shoots og smagsudvikling. Nogen gange er dit kl. 09-møde med en bøtte Phish Food.
-
Item number 10
Vi anvender en masse is-lagkage-diagrammer
Vi bruger is som en anologi for alt - som fx til at forklare hvor vigtigt det er at få stemmeret, og hvordan klimaforandringerne påvirker vores fødekæde.
-
Item number 11
Det er nødvendigt at gøre skrivebordet rent. Hele tiden.
Der kommer is ud over det hele - dit skrivebord, dit ansigt. Det er uundgåeligt. Vi har altid køkkenrulle i nærheden.
-
Item number 12
Is har en uimodståelig sirenesang
Nogen gange kan det være ret distraherende. Når du har brug for en lille pick-me-up om eftermiddagen, lyder det altid ret godt med en skål med din yndlingsis!
Når alt kommer til alt, klager vi ikke. Hver dag er underlig og fantastisk, præcis som vores euforiske is!
Most Popular
A vegan dessert masterpiece! All your favorite ingredients, piled high in perfect vegan harmony.
Læs mere - Recipe: Vegan Brownie Sundae Læs mereNeed a one-way ticket to vegan heaven? Look no further. Vegan Coconutterly Caramel'd Cupcakes are a sweet treat perfect for serving lovingly to friends and family or devouring alone in the kitchen. Your choice.
Læs mere - These Vegan Coconutterly Caramel'd Cupcakes Are Literally Heaven Læs mere